Hundetræning

Træneruddannelse


Træner i DcH Nivå


Er du blevet ”bidt” af en gal hund?

Er du blevet grebet af hundetræning?

Har du oplevet at alle racer har deres særheder?

Kan du måske uopfordret give en med kursist en hjælpende hånd?

Har du lyst til at hjælpe andre med deres hund?

Kunne du tænke dig at lære mere om hunde og træning?

Så går du måske med en træner gemt i maven.


Har du lyst til at vide mere, er du velkommen til at tage en folder i klubhuset.

Nedenstående finder du en beskrivelse af grundtræneruddannelsen.

Sideløbende med man tager grunduddannelsen, skal man gå aspirant på forskellige hold i klubben.


 

Grunduddannelsen af trænere i DcH

Kunne du tænke dig at blive træner i DcH. Der er brug for mange trænere i DcH, og alle lokalforeninger kan altid bruge flere. Nedenfor kan du læse lidt om hvad uddannelsen indeholder.


Grunduddannelsen varer ca. 1/2 år, og indeholder 6 grundmoduler. Efter grundmodulerne vælges et speciale, såsom DcH Lydighed eller Agility. Det er kredsenes uddannelses udvalg, som varetager grunduddannelsen. Tilmelding til uddannelsen, skal ske gennem lokalforeningen til formanden for kredsens uddannelses udvalg.


Uddannelsen består af 6 grundmoduler (i alt 48 timer)
Efter grundmodulerne vælges et speciale, såsom DcH-programmet, Agility eller IPO


 

Modul 1:  INSTRUKTIONSTEKNIK m.m. (8 timer)

Formålet er at give kursisterne et kendskab til DcH’s opbygning, samt de parametre som er vigtige for at kommunikationen mellem mennesker lykkedes.


Et indblik i almen viden om instruktionsteknikker samt vigtigheden af en træningstilrettelæggelse.


 

Modul 2:  ADFÆRD (12 timer)

Hundens udvikling, prægning, instinkter, sanser, psyke og sprog.

Formålet er at give kursisterne et grundigt kendskab til de termologier, som vi i DcH anvender, når vi omtaler hundens adfærd.

Gennemgang af hundens udviklingsfaser og ikke mindst reaktioner, som kan relatere til disse faser gennemgås.

Drifter og instinkter gennemgås, hvad er instinkt og hvad er drift.

Hundens sprog og dæmpende signaler gennemgåes både i teori og praktik.


 

Modul 3:  INDLÆRINGSPRINCIPPER (8 timer)

Gennemgang af de forskellige indlæringsfaser,

De 4 indlæringsmetoder( indlæring gennem observation, klassisk indlæring,
operant indlæring, shaping (klikker-træning)) gennemgås.

Derudover gennemgås emner som association, motivation, forstærkning, baglænskædning


 

Modul 4:  RACEKENDSKAB (4 timer)

Med udgangspunkt i hundenes oprindelige anvendelsesformål/fagområder bør man gennemgå følgende:

  • De  karakteristiske (genetiske) adfærd, som f.eks. jage, gø, bære, grave, vogte.
  • Forskellige temperamenter (reserverede, værdige, livlige, kort lunte, lang lunte).
  • Forskellen på mentalitet og temperament. 
  • Forskellig kropsbygning, pels, gangarter, bevægelsesmønstre.
  • Forskellige arbejdsbaggrund  - racetypiske egenskaber - racetilpasset træningsvejledning.

Opdeling i grupper – udfra samme arbejdsopgaver og ”erhverv”

  • Anvendelse/erhverv
  • Gruppens specielle egenskaber
  • Specielle træningsråd

 

Modul 5:  HVALPENS SOCIALISERING, OPDRAGELSE OG TRÆNING
(8 timer)

Formålet med hvalpetræningen er at give hundeføreren viden om hvalpen, så vi får en glad og harmonisk hund, der er til glæde for alle.Vi skal derfor forholde os individuelt til den enkelte hvalp og tage hensyn til dens temperament og dens udviklingsfase, som den aktuelt befinder sig i.

Der er mange ting, den nye hvalp skal vænne sig til, mange ting den skal lære, og de første erfaringer, hvalpen får i det nye miljø, er derfor af stor betydning for dens udvikling og forholdet til familien.

Miljøtræning er noget af det første, man skal gå i gang med. Hvalpen skal lære at orientere sig forskellige steder, lære så mange forskellige lyde som muligt, lære at køre i bil, lære at forcere forhindringer, lære at forholde sig til andre dyr, lære at omgås børn og fremmede personer, - i det hele taget skal man give hvalpen udfordringer, så den er godt rustet til at indgå i familiens sociale liv og kan leve op til de forventninger, man har til den.

Det er vigtigt at skelne mellem opdragelse og dressurøvelser. Det første er nødvendig, det sidste er for sjov, men en nødvendighed for et godt samarbejde.

 

Modul 6:  ALMEN LYDIGHED OG LEDERSKAB (8 timer)

Formålet er at give kursisterne et kendskab til hvilke øvelser der er væsentlige at arbejde med på nybegynder hold (familiehunden) og ikke mindst hvorfor det er vigtigt, med henblik på at give de nye hundeejer et godt forhold til sin hund.

Nye hundeejere skal opleve glæden ved at have en hund i familien og en velopdragen og velfungerende hund er virkelig en stor fornøjelse.

LEDERSKAB
Begrebet lederskab bliver brugt om mange forskellige øvelser, men kort sagt kan lederskab ikke trænes via en øvelse, men er en position hundeejerne gør sig fortjent til gennem sin daglige opførsel. Forståelse af begrebet kan gøres klare ved at gennemgå hundens ”Maslow”. 
Lederskabet forklares også ved grundig gennemgang af flokdriften og ikke mindst målet i flokdriften.


 

OVERBYGNING

Modul 7.1: LYDIGHED – DcH TRÆNER GRUNDUDDANNELSEN (32 timer)

Modul 1 Lydighed

Der arbejdes med øvelserne; Lineføring/fri ved fod, Stå, Sid, Dæk, "C"
Spring og
Fremadsendelse. (C+B).

Modul 2 Apport / frit søg

 Der arbejdes med øvelserne: Apport, "B" Spring og Frit søg. (C+B).


Modul 3 Rundering/eftersøgning

Der arbejdes med øvelserne: Rundering, Eftersøgning og Halsgivning af død genstand. (C+B+A)

Modul 4 Spor

 Der arbejdes med øvelsen: Spor


 

Modul 7.2 – AGILITY - DcH TRÆNER GRUNDUDDANELSEN (32 timer)

Modul 1 Indlæring af forhindringerne, sikkerhed (teori / praktik) (8 timer)

 De forskellige indlæringsprincipper (min. 2 måder) på alle forhindringerne, baglænskædning, højre og venstre side, kontaktfelter samt rækkefølgen de bør indlæres i. Fremsendelse, Hundens sikkerhed ,Forhindringernes sikkerhed.

Modul 2 Indlæring og handling, træningsprogram (teori og praktik) (16 timer)

 Indlæring og handling på de forskellige niveauer, jf. modul 1 og sammensætning af forhindringer fra begynder til udvidet handling. Sammensætte et træningsprogram for de forskellige hold. Kort gennemgang af konditionstræning for fører og hund
Opvarmning / skridte af / strække / massere

Modul 3 Banebygning, regler, konkurrence og afvikling (teori / praktik) (8 timer)

 Banebygning til træning og konkurrence - som herefter afprøves
Fokus på sværhedsgraden i de forskellige klasser.
Gennemgang af regler. Gennemgang af konkurrenceafvikling.
 Hjælpernes forskellige og vigtige opgaver.


 

Modul 7.3 – IPO - DcH TRÆNER GRUNDUDDANELSEN (64 timer)

Løber over 4 weekender, primært gruppe C-arbejde.

Man er uddannet træner, når man har gennemført de 6 grundmoduler samt mindst 1 af de 3 overbygninger.

For at påbegynde Agility og IPO overbygningen skal de 6 grundmoduler være gennemført.



© Danmarks civile Hundeførerforening - Nivå

Til toppen Til startsiden 265603 antal besøgende. Opdateret den 10-05-2010. Powered by FutureDev